Blog

7 druhov ekologických slamiek

Podľa bývalého ministra životného prostredia sa na Slovensko dovezie ročne 14 tisíc ton neobalového jednorazového plastu ako sú slamky, taniere či príbory. Neskôr tento jednorazový plast končí na našich skládkach. Dobrou správou ale je, že od 1.1.2021 bude predaj akýchto jednorazových plastov na Slovensku zakázaný. Mnohí ľudia si bez slamky nevedia predstaviť letný nápoj alebo chutný kokteil a tak som sa pokúsila zhrnúť a popísať alternatívne druhy slamiek dostupné na našom trhu. Prečo nezameniť plastové jednorazové slamky za ekologickejšie alternatívy už hneď? Len naše činy a snaha môžu znížiť skládky a zlepšiť životné prostredie. Tak poďme na to:

1. Antikorová slamka z nehrdzavejúcej ocele

Čo sa týka dizajnu, tieto slamky sú úplná topka. Majú krásny dizajn a nápoj s ňou dostane šmrnc . Táto slamka vydrží najdlhšie zo všetkých slamiek, tým pádom šetrí náš rozpočet ale hlavne prírodu. Slamka sa dá plne recyklovať. Je vhodná pre deti a moja dcérka z nej rada pije. Cena slamiek sa pohybuje od 2€ -6€ za 1 ks. Niektoré obchody ponúkajú rôzne balíčky slamiek, ktoré obsahujú niekoľko kusov slamiek vrátane kefy na slamku. Takýto výhodný balíček antikórová slamka + kefa kúpite aj v eshope MEDUSKO.

2. Sklenená slamka

Táto slamka sa mi tiež veľmi páči. Dokonca niektoré značky vyšperkovali a zdokonalili slamky krásnymi ornamentmi.  Osobne mám rada sklo a všetko, čo je zo skla. Za veľkú výhodu tejto slamky považujem to, že sa vyrábajú v Českej republike a je to v podstate lokálny produkt. Slamka má taktiež dlhú životnosť, ale keďže je zo skla, môže sa rozbiť. Slamky sú vyrobené z pevného a odolného borosilikátového skla, ktoré znesie horúce aj studené nápoje. Slamka nie je vhodná pre deti do 3 rokov.  Na trhu, teda hlavne na tom českom, je niekoľko firiem a značiek, ktoré predávajú sklenené slamky vyrobené v Českej republike ako napríklad: brckoo.cz, steeblo.cz, mystraw.cz alebo yoni.life. Cena sklenených slamiek je rôzna. Môže sa pohybovať od 1€ do 5€ za kus.

Keďže je slamka vyrobená z borosilikátového skla, s jej recykláciou je to ťažšie. Slamku nemôžete hodiť do kontajnera so sklom, ale musí sa odniesť do zberného dvora, kde majú špeciálny kontainer na varné a borosilikátové sklo.

3. Bambusová slamka

Bambusové slamky foto: prijemneveci.sk

Slamka z bambusu je celkom fajn, no nemá takú dlhú životnosť ako kovová alebo sklenená slamka. Za veľkú výhodu považujem, že sa dá plne skompostovať. Výhoda je to teda iba vtedy, ak máme kompost. Ak ho nemáme, slamka skončí na skládke, kde prispieva k vytváraniu škodlivých plynov. Slamka by sa nemala používať na alkoholické ani mliečne nápoje, lebo po nesprávnom vyčistení môže získať nepríjemnú pachuť a vôňu. Tak isto by slamka nemala byť dlho v nápoji, lebo sa slamka môže znehodnotiť a sčernieť (splesnivieť). Vyskúšali sme bambusovú slamku, ale po pár mesiacoch som ju musela skompostovať. Dávala som ju deťom do sklenených fľašiek a v nápoji zostali aj niekoľko hodín. Deti ju jednoducho zabúdali po každom odpití vybrať. Slamka sa znehodnotila, dostala zvláštnu pachuť a zmenila farbu. Cena bambusových slamiek sa pohybuje od toho 1€ do 2€ za kus.

4. Slamky zo pšenice

Slamka zo pšenice foto: prijemneveci.sk

Pšeničné slamky nemám odskúšané. Vyzerá to celkom dobrá alternatíva k plastovým slamkám no osobne mám k tomu výhrady. Za prvé, je to jednorazový produkt (jednorazové produkty neuznávam aj keď sú rozložiteľné, ekologické alebo bio. Na ich výrobu sa neustále vynakladá veľa zdrojov a aj tak končia na skládkach, lebo ich rozložiteľnosť sa počíta iba ak sú správne skompostované. Priznajme sa, koľko z nás má kompost?). Slamky sa kupujú síce v 100 až 500ks baleniach, ale obal je z papiera a slamky sa po použití vyhodia. Nebol by to až taký problém, ak by sme mali doma kompost a slamky a obal skompostovali, ale väčšina domácností kompost nemá a tak tieto slamky končia opäť na skládke.  100ks pšeničných slamiek stojí zhruba 6€.

5.  Jedlé slamky

Jedlé slamky foto: prijemneveci.sk

Áno jedlé slamky J sú tak isto jednorazové a vyrobené zo pšenice. V nápoji vydržia zhruba 45minút. Slamky obsahujú lepok, preto nie sú vhodné pre ľudí s intoleranciou na lepok alebo ľudí trpiacich celiakiou. Nie sú vhodné pre deti do 3rokov. Môj názor na tieto slamky je podobný ako na slamky zo pšenice.

6. Papierové slamky

Papierové slamky

Ďalšie jednorazové slamky sú vyrobené z papiera. Výrobca uvádza, že sú plne rozložiteľné, ale znova len v komposte alebo ak ich dáme do zberu. V nápoji dlho nevydržia. Ich výhoda je snáď jedine tá, že sa dajú kúpiť v rôznofarebných variantoch a sú vhodné pre deti. Cena sa pohybuje zhruba 3€ za 25ks slamiek.

7. Silikónové slamky

Silikónové slamky foto: prijemneveci.sk

Uf, tu ani neviem či sa silikónové slamky dajú zaradiť ako ekologickejšia alternatíva k jednorazovým plastovým slamkám. Oproti nim majú možno len menšiu výhodu takú, že silikónové slamky nie sú jednorazové. Silikón vnímam podobne ako plast. Nedá sa recyklovať a jeho vplyv na zdravie sa ešte len testuje. Silikón je syntetický a je vyrobený pridaním rôznych chemikálií. Cena slamiek je zhruba 4€ za 6ks.

Čo sa týka ekologickej ale aj ekonomickej stránky, zo všetkých alternatív mi najlepšie vychádzajú antikorové slamky. Vydržia najdlhšie, šetria našu peňaženku aj prírodu. Avšak akúkoľvek variantu si vyberiete z hore uvedených slamiek, stále to bude ekologickejšie a v mnohých prípadoch aj zdravšie ako jednorazové plastové slamky. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *