Blog

Ako dojčenie prospieva nášmu životnému prostrediu?

  1. Pri dojčení nevzniká žiadny odpad.
  2.  Na materské mlieko nie je potrebný žiadny obalový materiál, je dostupné priamo od mamy.
  3. Matky pre tvorbu mlieka potrebujú len nepatrné množstvo energie navyše, ktorú obvykle získajú zo svojho telesného tuku.
  4. Materské mlieko má vždy správnu teplotu pre priame použitie.
  5. Materské mlieko nie je potrebné nikam po svete prevážať alebo dovážať. Matka má zásobu mlieka vždy po ruke.

Ba čo viac:

Ženy v čase dojčenia väčšinou nemenštruujú, a preto spotrebujú menej vložiek, tampónov alebo látky pre svoju hygienu. Tým sa znižuje spotreba materiálov, bieliacich prostriedkov, obalového materiálu, množstvo odpadu a tiež spotreba energií potrebných na výrobu týchto hygienických potrieb.

Dojčené deti bývajú menej choré, menej obézne. Dojčiace ženy majú menšie riziká najrôznejších ochorení. Ušetria sa tak náklady na zdravotnú starostlivosť, ale aj energie a materiál, ktoré sú pri takejto starostlivosti väčšinou potrebné.

Naproti tomu:

1. Na balenie umelého mlieka sa plytvá materiálmi ako papier, plast a kov. Tieto obaly potom často nie sú recyklované a končia ako odpad na skládkach alebo v spaľovniach.

2. Na výrobu fľaštičiek, cumľov a ďalšieho vybavenia pre kŕmenie umelou výživou je potreba ďalšia kopa plastu, skla, gumy a silikónu. Čiže nakoniec ďalší odpad.

3. Ani samotná výroba umelého mlieka sa nezaobíde bez produkcie odpadových látok, a tiež tie bývajú len málokedy recyklované.

4. Je potrebné myslieť aj na energiu a palivá, ktoré sú pri výrobe umelej výživy spotrebovávaná.

5. Na výrobu jedného kilogramu umelej výživy je navyše potrebné cez 4700 litrov vody.

6. Ďalšie kopa vody a energie je potrebná na sterilizáciu fliaš, aby mohlo byť umelé mlieko podávané bezpečne a v správnej teplote.

7. Umelé mlieko i obalový materiál sú pred konečným spracovaním prepravované často značne ďaleko.

8. Konečný produkt, balenie umelej výživy, potom opäť putuje po celom svete za svojimi spotrebiteľmi.

Tento krásny príspevok som si požičala od @dula.hanka

Buďme vďační za to, že mamičky, ktoré nemôžu dojčiť majú možnosť použiť umelé mlieko a bábätká bez mamy môžu prežiť vďaka tejto alternatívnej výžive. Dojčenie je však ohrozené. Percento plne dojčených detí klesá… Je potrebné podporovať dojčenie, pomáhať a podporovať mamičky v dojčení a pomáhať im riešiť možné dojčiace výzvy. Aby všetky mamičky, ktoré chcú dojčiť, mohli pohodlne dojčiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *