Aktivity, Návody, Tvoríme s deťmi

Ako si vyrobiť domáce lepidlo bez chémie.

Kedysi mi babička rozprávala, že sa lepidlá bežne kúpiť nedali a tak si ich vyrábali doma. Vďaka konzumerizmu sme zabudli na všetky tieto domáce recepty, ktoré boli overené, fungovali a boli väčšinou bez odpadu a ekologické. Krásne marketingové slogany sľubujú úžasné produkty, ktoré dokážu zázraky. No pravda je taká, že žiadny produkt zázrak nedokáže a „produkt“ je len väčšinou kopa plastu, ktorá skôr či neskôr skončí v odpade.  

Tak je to aj s lepidlom a preto som začala hľadať ekologickejšie možnosti. Dcérka má obdobie, kedy ju baví strihať a lepiť čokoľvek od malých kúskov po väčšie obrázky a obyčajné lepidlo na mňa pôsobí ako nejaká chemická lepkavá hmota zabalená ako inak, zase len v plaste. Dnes sa s vami podelím o môj recept na domáce lepidlo, ktoré mám od babičky. Lepidlo je za 5min hotové, skoro nič nestojí a všetky suroviny máte určite doma.

Recept na domáce lepidlo pre deti

Na lepidlo potrebujeme:

1PL hladkej múky, 130ml vody, 1/2 PL cukru

Postup:

Vodu vylejeme do hrnca a pridáme 1 lyžicu múky.


Múku s vodou dobre rozmiešame metličkou, aby nám tam nezostali žiadne hrudky.

Zmes za stáleho miešania zohrievame dovtedy, dokiaľ nám nevznikne tuhšia hmota.

Potom odstavíme z ohňa a pridáme cukor. Dobre premiešame a lepidlo vylejeme do sklenej nádoby. Necháme vychladnúť. Lepidlo nanášame na papier alebo textil štetcom.

Táto zmes dobre lepí papier a máme odskúšané aj lepenie textilu na papier a drží to super.

TIP:

Ak máte doma veľa vyfarbených omaľovávaniek, vyrobte si takéto domáce lepidlo, nastrihajte kúsky vyradeného textilu a dajte deťom nech si tieto kúsky nalepia na omaľovánky. Ak už deťúrence vedia strihať nožničkami, kľudne ich nechajte nech si kúsky textilu postrihajú samé.

Odporúčam:

Krásne omaľovánky spolu s kreatívnou sadou zoženiete aj na medusko.sk. Omaľovánky obsahujú 72 samostatných zvieratiek, ktoré sú súčasťou kreatívnej sady. Kreatívna sada obsahuje vrecúško s kúskami látok a PDF omaľovánky. Kúsky látok si deti môžu postrihať a nalepiť na vyfarbené omaľovánky. Keď tento textil miniete, vrecúško môžete použiť na korálky, malé ceruzky a rôzne detské poklady. Viac sa dozviete aj na kreatívna sada.

Moje upcyklované produkty ako napríklad vrecká na ovocie a zeleninu, vrecká na hračky, sklenené fľaše s upcyklovaným obalom nájdete aj na medusko.sk/upcyklovaneprodukty.

Ekologické sklenené fľašky s ochraným obalom nájdete na medusko.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *