Záhrada

Ako som vypestovala cesnak

Keď som bola menšia, chodila som na záhradku k mojej babke. Neskôr sme mali záhradku aj doma, ale vtedy ma záhradkárčenie vôbec nezaujímalo. Až teraz, keď mám vlastnú záhradku som zistila ako veľmi ma to baví. Som naklonená k netradičnej a skôr prírodnej záhradke, ako je napríklad permakultúrna záhrada. Zistila som, že ak veľmi nezasahujem do záhradky, darí sa jej lepšie. Príroda vie čo robí, ba dokonca, ak ju úplne nezničíme chemikáliami a postrekmi, rastlinky sa dokážu ubrániť proti škodcom aj samé. Výhody takejto „prírodnej“ záhradky sú, že sa na nej nenarobíme tak veľmi ako na tej klasickej. Permakultúrna záhradka nepotrebuje okopávanie, trhanie buriny alebo rýľovanie. Ešte som len v začiatkoch, učím sa a verím, že pomaličky premením celú záhradku na permakultúrnu.

Sadenie cesnaku

Tento rok som prvý krát zasadila cesnak a musím priznať, že sa mu darilo. Cesnak som sadila v novembri do dvoch riadkov. Na jar, keď sa už začal zelenať som k nemu zasadila rukolu. Nepoužila som žiadne postreky ani hnojivá. Rukola rástla ako z vody a cesnak tiež.

Zber cesnaku

Cesnak mi dozrel netradične rýchlo, asi preto, že tento rok bolo veľmi teplo. Už od apríla sme mali letné teploty a tak sa darilo aj mojej záhradke. Cesnak som vytrhala, očistila od hliny a dala vysušiť pod prístrešok do tieňa. Cesnak bol suchý za pár dní a tak som ho zaplietla a zavesila do špajze.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *