Blog

Do školy ekologicky.

Začiatok školského roku je pre naše životné prostredie obzvlášť zaťažujúce. Ešte z detstva si pamätám, koľko pracovného materiálu a plastu sme potrebovali do školy. Zošity, obaly do školy, peračníky, vrecká na prezúvky, vrecko na telesnú, na výtvarnú a iné pomôcky. Zamyslela som sa nad tým, či by sa dalo v tomto smere niečo zlepšiť. Nakoniec som prišla na to, že informácií je veľa a nezmestia sa mi do jedného článku a tak ich rozdelím do viacero článkov. V niektorých článkoch som si spravila prieskum trhu a spíšem moje tipy a postrehy. Články som rozdelila do nasledovných sekcií.

  1. Prvotné plánovanie nákupu školských potrieb.
  2. Ekologické školské tašky.
  3. Ekologické pomôcky do školy (Obaly na knihy, peračníky, perá, vrecká na prezúvky, zošity).
  4. Ako ekologicky zbaliť desiatu do školy.

Prvotné plánovanie nákupu školských potrieb.

Pred tým, než začnem nakupovať pomôcky, premýšľam o možných ekologickejších alternatívach a premýšľam nasledovne:

Zamyslím sa, či sa pomôcky dajú kúpiť aj z druhej ruky.

Na internete a sociálnych sieťach sú rôzne bazáre a skupiny, kde sa dajú zohnať zadarmo alebo za minimálny poplatok pomôcky ako školské tašky, peračníky, vrecká na telesnú alebo obaly na knihy. Nedávno som v takejto skupine zachytila, ako mamičky ponúkajú školské tašky zadarmo. Veľa ich je dokonca vo veľmi zachovalom stave a tie lepšie, kvalitnejšie sa predávajú za celkom prijateľnú cenu. Prípadne ak máte obľúbenú značku, skúste hľadať  konkrétne danú značku alebo produkt na takýchto bazároch.

ONLINE:

Sociálne siete: FB skupiny:Kúpim, predám, darujem, Trenčianky kraj-kúpim, predám, darujem, (Verím, že aj vo vašom okolí je podobná skupina), Darujem za odvoz , darujem za odvoz alebo postovne

Web: Modrý Koník, Bazár, Bazoš

OFFLINE:

Aj mimo internetu sú možnosti, ako zohnať školské potreby z druhej ruky. Môžete sa spýtať známych a kamarátov, či nemajú po starších deťoch nepotrebné veci do školy. Môžete navštíviť aj detské burzy (tie sú už väčšinou v každom meste, zistite si kedy a kde býva taká burza vo vašom okolí), swapy a v neposlednom rade aj v second hand.

Pravdupovediac, nemala som ani šajnu, koľko napríklad taká školská taška môže stáť a celkom  som zostala prekvapená. Je to dosť veľká suma L takže napríklad taška z druhej ruky môže byť aj celkom výhodná pre náš rodinný rozpočet.

Snažím sa kupovať „nadčasové“ produkty.

To znamená, že sa snažím vybrať neutrálny dizajn, ktorý môže dieťa využiť aj vo vyššom ročníku, alebo ho môže využiť iný člen rodiny mimo školy. Napríklad školskú tašku a iné pomôcky nekupujem s detskými postavičkami a postavičkami z rozprávok. Preferujem skôr jednofarebné, prípadne viacfarebné tašky, vrecká na prezúvky, peračníky, ktoré sa neskôr dajú využiť aj inak ako len pomôcka do školy. Taška do školy sa dá neskôr využiť aj ako ruksak na turistiku, peračník sa dá využiť napríklad ako taška na kozmetiku alebo iné drobnosti  (nemám na mysli tradičný peračník so záložkami na perá).

Pozriem, či sa dá produkt zohnať upcyklovaný alebo vyrobený handmade na Slovensku/Česku.

Pred tým ako sa rozhodnem pre kúpu nového produktu, pozriem handmade portály ako Sashe alebo Čo dokáže mama, či náhodou niekto nevyrába produkt, ktorý práve hľadám. Prípadne pozriem moje obľúbené SK a CZ značky, alebo handmade tvorcov na Instagrame. Keď už musím niečo kúpiť, chcela by som svojou kúpou podporiť domácich a lokálnych výrobcov.

Ľahká údržba a kvalitné materiály.

Kvalitné materiály sú podľa mňa veľmi dôležité. Tie nám vydržia aj niekoľko rokov a raz keď už produkt nebudete potrebovať, môžete ho posunúť niekomu v rodine alebo predať ďalej. Ja osobne preferujem, ak sú materiály prírodné, lebo prírodné materiály sú v prírode rozložiteľné. Mojím obľúbeným materiálom je vlna, konope, bavlna (organická a fairtrade) alebo bambus.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *