Blog

Handričky do kuchyne

Dnes už viem s istotou povedať, že páni marketéri odviedli veľmi dobrú prácu. Presvedčili nás, že „nutne potrebujeme“ len takéto špeciálne handričky. A tento produkt zase vnímam ako ďalší nepotrebný a umelo vytvorený produkt.

Od kedy sa snažím byť minimalista v každých smeroch, zisťujem koľko produktov je doslova zbytočných a umelo vytvorených. Dnes budem písať o handričkách do kuchyne. Ešte asi pred 15 rokmi, keď som o minimalistickom spôsobe živote nemala ani najmenšiu šajnu som rozmýšľala nad tým, prečo napríklad kupujeme handričky do kuchyne. Viete, tie s ktorými utierame dres, stôl alebo kuchynskú linku. Spomínam si, že moja mama takých handričiek ani moc nemala, linku a stôl utrela s hubkou na riad. Keď som začala bývať spolu s kamarátkami, tak sa začali kupovať takéto handričky vo veľkom (a vo veľkom aj vyhadzovať). Vtedy som navrhla kamarátke, že handričky nekúpime, ale urobíme si zo starého oblečenia. Strašne sa hrozila a hneď ma zrušila s tým, že také handričky sú nehygienické a najlepšie sú z obchodu lebo tie z obchodu sú testované, atestované, napustené chémiou a len takýto typ handričky je vhodný do kuchyne. Ďalej som to neriešila, ale jej odpoveď som si zapamätala dodnes.

Šikovní marketéri

Dnes už viem s istotou povedať, že páni marketéri odviedli veľmi dobrú prácu. Presvedčili nás, že „nutne potrebujeme“ len takéto špeciálne handričky. A tento produkt zase vnímam ako ďalší nepotrebný a umelo vytvorený produkt. Povieme si veď to je len pár euro, ale väčšinou sú tieto handričky balené v plastovom obale a sú vyrobené z plastu. Ak kupujeme takého handričky, ročne minieme niekoľko desiatok eur len na tieto handričky a to nevravím o životnom prostredí. Handričky aj obal z nich sa znova vyhadzuje na skládku a to nevravím o tom, že takéto handričky nemajú dlhú životnosť a často ich treba meniť. Omnoho častejšie ako obyčajné bavlnené handričky.

Ak chceme byť naozaj ekologický, tak podľa mňa najekologickejšia handrička do kuchyne je tá, ktorú nikdy nekúpime a je jedno či je handrička „ekologická/bio/eko“ alebo „konvenčná plastová“ zo supermarketu. Ešte sú vhodnou ekologickou alternatívou handričky, ktoré vyrábajú niektoré ekologické lokálne firmičky z recyklovaného materiálu.

Handričky zo starého trička

Ja si napríklad neviem predstaviť kuchyňu bez handričiek. Handričky si vyrábam z materiálov, ktoré nájdem doma. Nemusíte vedieť šiť, stačí nastrihať staré bavlnené oblečenie. Najlepšie sa mi osvedčili staré bavlnené tričká, fľakaté detské BODY (ktoré sa už nedali posunúť ďalej) alebo aj starý froté uterák (ak máte radšej savé a hrubšie handričky).

Handričky s mikročasticami

Ešte by som rada spomenula tému handričiek s nano časticami alebo mikročasticami, ktoré sa „pasujú“ za super hrdinov v oblasti šetrnosti životného prostredia. Nie je to s nimi až také ružové či skôr zelené, ako o sebe tvrdia. Tieto handričky sú vyrobené z plastu a obsahujú nano častice alebo mikročastice, ktoré sa umývaním a praním dostávajú do našich podzemných vôd, jazier, riek a morí. Odtiaľ putujú späť do nášho potravinového reťazca. Nie sú rozložiteľné a po použití končia znova na skládkach. Jediným plusom snáď je, že pri čistení nepoužívajú žiadne chemické prostriedky. Otázka je, či aj obyčajná handrička nevyčistí nečistoty rovnako ako handrička s mikročasticami.

Umývanie okien

Napríklad ja už dlhé roky umývam okná len s čistou teplou vodou, handričkou (zo starého bavlneného trička) a sterkou na okno. Bývame pri ceste a okná máme dosť často špinavé od prachu a krásne a rýchlo ich vyčistím iba s týmito troma pomocníkmi.  

Pamätám si keď som bola ešte malá, ako strašne som nenávidela umývať okná. Ten zdĺhavý proces. Utrieť mokrou handrou, potom na sucho a ešte vyleštiť okennou a novinovým papierom. Zdalo sa mi to strašne komplikované, namáhavé, únavné a ešte ten smrad čistiaceho prostriedku… Metódu s teplou vodou, handričkou a sterkou som skúsila len tak náhodne, či bude fungovať a bola som milo prekvapená. Okná týmto spôsobom umývam už 4 roky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *