Blog, Záhrada

Hmyzí domček

Hmyzí domček je veľmi dobrým pomocníkom  v záhradke. Slúži ako domček pre užitočný hmyz, ktorý opeľuje rastlinky a ovocné stromy. Dokonca ho zbožňuje aj hmyz ako lienky a ucholaky, ktoré sú naše prírodné postreky proti voškám. Pre lienky  aj ucholaky sú vošky priam delikatesa a veľmi si na nich pochutnávajú, preto sme umiestnili náš hmyzí domček v blízkosti ovocných stromčekov. Hmyzí domček sme postavili minulý rok a už v ňom býva veľa hmyzu vrátane včiel samotárok.

Na čo slúži hmyzí domček

Väčšina záhrad je doslova „uprataná“ s anglickým trávnikom a užitočný hmyz sa v nej nemá kde skryť. Keď v našej záhradke nie je užitočný hmyz, ktorý požiera škodcov (ako napríklad vošky), škodce sa nám premnožia a môžu nám v záhradke spôsobiť nemalé škody. Osobne sa mi páčia neupratané takzvané prírodné záhrady, ktoré pôsobia divým dojmom a sála z nich život. Takéto záhrady sú plné rôznorodých rastlín, ktoré sa navzájom podporujú a žije v nich veľa živočíchov a hmyzu.

Napríklad taký ježko zbožňuje neupratané miesta v záhradke s kopou lístia, dreva, konárov a sena, kde sa môže skryť.

Je veľmi užitočný, lebo požiera húsenice, slizniaky a chrobáky. Takže neupratané záhrady sú domovom pre veľa užitočných živočíchov a páčia sa mi vďaka ich prirodzenému a divokému vzhľadu. Ak nemáte veľa miesta v záhradke, alebo ju chcete udržiavať upratanú, môžete v nej spraviť domček pre hmyz. A verte mi, aj deti ho ocenia. Dcérka chodieva každý deň sledovať hmyz, ktorý sa udomácnil v našom domčeku.

Detské dizajnové fľašky pre deti. Detská sklenená fľaša je zdravšia, ekologická a šetrí peniaze. Motívy zvieratiek a detských postavičiek motivujú deti dodržiavať pitný režim. Sklo neuvoľňuje do nápojov škodlivé ftaláty ani iné nežiaduce látky a tak si nápoj udržiava svoju kvalitu. 

Kto býva v hmyzom domčeku

Domček je ideálnym domovom napríklad pre včely samotárky, ktoré sú ešte pracovitejšie ako včely medonosné. Včely samotárky pracujú aj za súmraku, v daždi alebo v chladnejšom počasí. Sú dôležité tak ako aj včely medonosné, lebo vďaka nim máme ovocie, zeleninu a iné lahodné plody. Včielky samotárky vyhľadávajú otvory v dreve, v tehlách alebo skalách a tam sa udomácňujú. V domčeku sa usalašia aj lienky alebo ucholaky, ktoré požierajú vošky. Úkryt v ňom nájde ak zlatoočka, ktorá je najlepším bojovníkom proti voškám.

Z čoho postaviť hmyzí domček

My sme domček postavili z materiálov, ktoré sme našli doma. Konštrukciu sme spravili z dreva a dovnútra sme dali väčšie kusy nakálaného dreva, do ktorého muž vyvŕtal rôzne otvory. Na drevo sme dali polámané halúzky a šišky, ktoré sme nazbierali z lesa. Miesta medzi drevom a halúzkami sme vyplnili senom a slamou.

Hmyzí domček postavíte z rôznych materiálov, ktoré nájdete doma alebo v prírode, no nedávno som videla, že sa dá zakúpiť už hotový domček.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *