Blog

Ľan je ekologický a zároveň luxusný materiál

Ľan a konope sú moje najobľúbenejšie materiály. Obľúbila som si ich nie len vďaka ich úžasným vlastnostiam, ale aj vďaka tomu, že oba materiály sú ekologické a pri ich pestovaní sa neničí naša planéta až tak ako napríklad pri pestovaní bavlny.

Ľan je najstaršia plodina používaná na výrobu oblečenia. Niektoré zdroje síce uvádzajú, že týmto prvenstvom sa pýši bavlna, ale najstarší bavlnený materiál má iba 7000 rokov. Avšak, nedávno v Gruzínskej republike vedci objavili ľanový materiál starý 34 000 rokov!

Vedeli ste, že iba 1% produktov z celosvetovej produkcie oblečenia je vyrobených z ľanu?

Očarujúci ľanový kvet

Ľan je ekologický a prispieva k udržateľnému spôsobu života

1.  Na pestovanie ľanu sa minie minimum vody. Na vypestovanie jedného ľanového trička sa spotrebuje 6,4 litra vody. Je to úplne zanedbateľné množstvo vody v porovnaní s bavlnou. Tá spotrebuje na vypestovanie jedného bavlneného trička 2500 litrov vody.

2. Ľan nevyžaduje intenzívne používanie pesticídov. Podľa US ministerstva pôdohospodárstva sa na pestovanie ľanu používa 13 násobne menej pesticídov ako napríklad na zemiaky.

3. 80% produkcie ľanu sa vyprodukuje a vypestuje v západnej Európe. Čo môže byť viac ekologickejšie? Ľan nemusí cestovať cez pol sveta, aby dorazil do našich obchodov. Ľan sa pestuje a spracováva v Európe v 14 krajinách a jeho výrobou a spracovaním sa zaoberá 10 000 európskych firiem.

Ľan má vlastnosti, ktoré ho radia medzi „luxusné“ materiály

1. Ľan je vhodný pre alergikov pretože je prirodzene anti-alergický. Neelektrizuje a preto nezachytáva špinu a priam odpudzuje prach. Pre porovnanie, napríklad záclona z polyestru je akoby magnet na prach. Umelé vlákna elektrizujú a tým priťahujú prach a ten sa na nich usádza. 99% záclon v našej domácnosti je vyrobených z polyestru. Naopak, záclona vyrobená z ľanovej látky je „odpudzovač“ prachu. To isté platí aj pre posteľnú bielizeň, v nej sa bude alergikom spať ako „v bavlnke“. Ľan je vhodný najmä pre ľudí trpiacimi kožnými chorobami.

2. Ľan má antibakteriálne vlastnosti. V minulosti sa ľan používal na liečbu ľudí, ktorí mali kožné problémy. V mokrej ľanovej tkanine sa nemnožia baktérie, čo sa o iných materiáloch nedá povedať. V minulosti sa taktiež používali zábaly z ľanového plátna pri liečbe bolestí svalov a kĺbov. Podľa POHAN, ľan má najvyššiu energickú vibráciu zo všetkých vlákien.

3. Má termoregulačné vlastnosti. V lete vás chladí, v zime vás hreje. Je odolný voči slnečnému žiareniu a ak bude ľanový materiál pokrývať vašu pokožku, budete chránení voči UV žiareniu.

4. Ľan je pevný, trvácny a odolný. Ľan je až dvojnásobne pevnejší a odolnejší než bavlna. Ľan sa nežmolkuje.

Ľanové produkty

Na Slovensku ale aj v Českej republike je viacero firiem, ktoré vyrábajú produkty z ľanu. Ľanové produkty kúpite u týchto SK/CZ firiem: Pohan, Severanka, Simply Grey, Sidumilu, a pár ľanových produktov nájdete aj na Medusko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *