21 výziev, Blog

Látkové vrecká na zeleninu, ovocie a pečivo.

Moja výzva číslo 6 – látkové vrecká na zeleninu, ovocie a pečivo. Plastové tašky a vrecká sú problémom číslo jedna, čo sa týka plastového odpadu a znečistenia. Ich spotreba sa neznížila ani po tom, čo od januára minulého roku vyšiel do platnosti zákon, ktorý spoplatnil plastové tašky.  Je mi smutno, keď vidím v obchodoch ľudí ako si berú hromadu platových vreciek na pečivo a berú aj viac ako reálne potrebujú. Takže všetko je len v našich rukách. Stačí, aby sme si začali brať so sebou vlastné vrecká na zeleninu, ovocie a pečivo. Ak by aspoň polovica z nás prestala používať plastové vrecká a nosila si vlastné látkové vrecúška, denne by sme ušetrili milióny plastových vreciek putujúcich na skládku a do našich morí.

Zdroj obrázku: europarl

10 faktov o plastových taškách

 1. Každú sekundu sa po celom svete použije 160,000 plastových tašiek. To je veľmi veľké množstvo plastu. Predstavte si, koľko plastových tašiek sa spotrebuje denne, mesačne a ročne.
 2. Každá plastová taška sa používa zhruba iba 12 minút.
 3. Ak by jedna osoba používala iba 1 plastovú tašku celý život, ušetrila by 22 000 plastových tašiek. A tá osoba môžeš byť práve ty.
 4. Množstvo ropy potrebnej na výrobu jedenej plastovej tašky je také isté ako spotrebuje auto na  jedenástich metroch.
 5. Plastové tašky sú toxické a zostávajú naďalej toxické aj po vyhodení . Kontaminujú naše životné prostredie. Nie sú prirodzene odbúrateľné a rozkladajú sa na milióny mikročastíc, ktoré sú voľným okom neviditeľné.
 6. Na výrobu plastových tašiek sa používa ropa, zemný plyn a iné chemikálie. Ich výroba je toxická a škodlivá pre naše životné prostredie.
 7. Za posledných 10 rokov sme vyrobili viac plastu ako za celé posledné storočie.
 8. Plasty sa rozkladajú 500 – 1000 rokov, ak nie dlhšie.
 9. Len 1-3% plastových tašiek sa z recykluje. Zvyšok ide na skládku a do našich morí.
 10. 276 druhov zvierat a živočíchov trpí v dôsledku nadmerného znečistenia prostredia plastmi.
Zdroj obrázku: express.co.uk

Platové tašky zabíjajú naše zvieratá

 1. V roku 2006 našli v Grécku mŕtveho Vorvaňa Tuponosého. V žalúdku mu našli 100 nákupných plastových tašiek.
 2. Ďalší mŕtvy Vorvaň, ktorého zabili plastové tašky našli v Holandsku. V žalúdku mal až 17kg plastu.
 3. V roku 2017 museli usmrtiť Vorvaňovca Zubatého, lebo trpel veľkými bolesťami. Našli mu v žalúdku 30 plastových tašiek. Viac sa o tomto príbehu dočítate tu.
 4. V roku 2018 našli ďalšieho mŕtveho Vorvaňa, ktorého zabilo 30kg plastu v jeho črevách.

Takto by som mohla pokračovať až do nekonečna. Netýka sa to len veľrýb a vorvaňov, ale aj vtákov, rýb a iných živočíchov. Plastové tašky a plastový odpad v našich moriach, riekach a jazerách zabíja milióny zvierat a živočíchov každý rok.  Dokonca jedna plastová taška môže zabíjať aj niekoľko krát. Usmrtí jedno zviera, tašku odfúkne vietor a v zabíjaní pokračuje znova.

A nie sú to len zvieratá a živočíchy, ktoré trpia nadmerným plastovým odpadom. Koniec koncov sme to aj my ľudia. Mikročastice z plastov sa dostávajú aj do nášho potravinového reťazca. Sú už všade, v našich vodách, v živočíchoch a zvieratách ba aj rastlinách.

Aj to je jeden z dôvodov, prečo do obchodu nosím vlastné látkové vrecká na zeleninu, ovocie a pečivo. Je to síce minimum, čo môžem spraviť, ale aj to sa ráta. Možno práve to moje látkové vrecko zachránilo jedno zviera…

Moje upcyklované produkty ako napríklad vrecká na ovocie a zeleninu, vrecká na hračky, sklenené fľaše s upcyklovaným obalom nájdete aj na medusko.sk/upcyklovaneprodukty

Zdroje: aquarium, theworldcounts, padi, ecowatch,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *