21 výziev, Blog

Moja výzva číslo 3: Látkové vreckovky.

Papierové , či látkové vreckovky? Aj vy ste už premýšľali nad touto otázkou? Ktoré vreckovky znečisťujú a zaťažujú našu planétu viac? Už dlho sa pohrávam s touto myšlienkou a tak som sa rozhodla podrobne preskúmať aký majú dopad papierové vreckovky na naše životné prostredie. Nahliadla som aj do štatistík a tie ma veľmi znepokojili. Na základe mojich zistení som dospela k záveru, že mojou jednoznačnou voľbou sú látkové vreckovky. Prečo som sa tak rozhodla sa dočítate nižšie.  

1. Na výrobu vreckoviek sa vyrúbe státisíce stromov.

Zdroj foto: hiking
Zdroj foto: zachranme lesy

Na základe štatistík Asociácie európskych papierových vreckoviek sa v roku 2015 na Slovensku spotrebovalo 9kg papierových vreckoviek na obyvateľa. Ak si to vynásobíme počtom obyvateľov Slovenska, zistíme, že ročne vyhodíme 49 000 ton papierových vreckoviek. 49 000 ton vreckoviek skončí na našich skládkach. A ich spotreba rastie každým rokom viac a viac. Napríklad v roku 2017 narástla o 1,3%.


Počet obyvateľov Slovenska: 5 443 000 x 9kg = 48 987 000 kg
48 987 000kg = 49 000 ton (zaokrúhlene)


Podľa organizácie conservatree sa na výrobu 1 tony kancelárskeho papiera spotrebuje približne 24 stromov. Na výrobu 1 tony novinového papiera sa spotrebuje zhruba 12 stromov. (Nenašla som presne koľko stromov sa spotrebuje na výrobu 1 tony papierových vreckoviek, tak uvádzam na porovnanie aspoň tieto čísla.)

Ak vychádzam z hore uvedených čísiel, a predpokladám, že na výrobu 1 tony papierových vreckoviek sa použije zhruba toľko stromov, čo na novinový papier (vreckovky sú síce tenšie, ale majú niekoľko vrstiev a preto predpokladám, že sa spotreba blíži k tej novinovej)  tak čísla sú nasledovné.


49 000 ton x 12 stromov = 588 000 stromov


Na ročnú spotrebu papierových vreckoviek len pre Slovákov sa vyrúbe 588 000 stromov. Takže naša príroda príde o 588 000 stromov ročne, a to kvôli papierovým vreckovkám. Dokonca podľa denníkaN sa na Slovensku ročne vyrúbe až 9 miliónov stromov.  To je priam alarmujúce číslo. Pre porovnanie, 1 strom pokryje dennú potrebu kyslíka pre 70 ľudí.

A to sú čísla týkajúce sa len papierových vreckoviek na Slovensku. Podľa hnonline sa celková spotreba papiera na Slovensku vyšplhá až na 85kg na obyvateľa. V našom susednom Česku je to až 140kg na obyvateľa a vo vyspelých krajinách až 200kg na obyvateľa.

Nad týmito číslami a štatistikami sa mi chce plakať. Je mi smutno z toho, že sa musí toľko stromov vyrúbať, len aby sme sa mali do čoho vysmrkať. Preto som vystúpila zo svojej komfortnej zóny a zaobstarala som si recyklované látkové vreckovky.

2. Tony vreckoviek a obalov z nich končí na skládke

Vreckovky sú jednorazové a po použití sa vyhodia do koša na skládku. Ako som už spomínala vyššie, ročne vyhodíme 49 000 ton vreckoviek. To znamená, že v prepočte vyhodíme na skládku 588 000 stromov v podobe papierových vreckoviek.  A to nepočítam, koľko tam skončí plastových obalov, v ktorých sú vreckovky zabalené.  

Nejako mi to rozum neberie. Vyrúbem strom, aby som sa doň vysmrkala a potom ho odhodím na skládku. Marketéri robia svoju prácu dobre…

3. Výroba vreckoviek má negatívny vplyv na vodné prostredie

Podľa portálu vitajte na zemi znečistenie vodného prostredia  spôsobujú dve fázy výroby papiera a to rozdelenie celulózy a zložiek buničiny. V týchto fázach sa používajú chemikálie ako oxid siričitý, sulfid sodný, hydrogensiričitanové soli, hydroxid sodný a sírovodík. Pre bielenie sa používajú zlúčeniny chlóru, chlornany a oxid chloričitý. Zlúčeniny chlóru slúžia ako dezinfekcia, ale pri väčšom množstve poškodzujú celý vodný ekosystém. Všetky chemikálie používané na výrobu papiera sú nebezpečné pre vodné organizmy. Z výroby sa tieto chemikálie môžu uvoľňovať aj do našich vôd.

Používam upcyklované látkové vreckovky

Ja už dlhšiu dobu používam látkové vreckovky, lebo papierové vreckovky mi dráždia nos. Neviem čím to je, možno chlórom, ktorý sa používa na ich bielenie, možno sú v nich ešte nejaké pozostatky chemikálií z výrobného procesu. Neviem. Látkové sa mi zdajú jemnejšie, mäkšie a príjemnejšie na nos. Nedávno som si spravila vreckovky z detských vytriedených bodýčok. Vytriedila som tie, čo boli vpredu fľakaté a zadnú časť som nastrihala na menšie štvorce a používam ich ako vreckovky. Zdajú sa mi ešte jemnejšie ako tradičné látkové vreckovky. Tieto recyklované vreckovky sú snáď moje aj Katkine najobľúbenejšie.

Ako si vyrobiť vlastné upcyklované vreckovky

Asi snáď najekologickejšími vreckovkami sú tie, ktoré sú vyrobené upcykláciou.  Z oblečenia, ktoré už nepoužívate jednoducho vyrobíte vreckovky. Najvhodnejší materiál na výrobu takejto vreckovky je 100% bavlna napríklad z trička, košele, detského body alebo posteľnej bielizne. Látka by mala byť mäkká na dotyk.

Ako som sľúbila, pripravila som pre vás aj prekvapenie. Tentoraz sú to vreckovky. Vyrobila som dva typy vreckoviek, detské a dospelácke. V každom balení je 5ks vreckoviek a vrecko. Dospelácke sú plne upcyklované a tie detské som vyrobila zo zvyšnej látky, ktorá mi zostala, keď som šila obliečky pre Katku. A vyrobila som aj vrecká na vreckovky pre tých, ktorí si chcú upcyklovať staré oblečenie na vreckovky. Do veľkého vrecka sa zmestí 5 kusov vreckoviek s rozmermi 25 cm x 25 cm.


Detská vreckovka: 21,5 cm x 21,5 cm a vrecko 12,5 x 7,5 x 2,5
Dospelácka vreckovka: 25 cm x 25 cm a vrecko 15 x 9 x 2,5


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *