21 výziev, Blog

Moja výzva číslo 7: Zredukovala som plastové hračky na minimum.

Podľa posledného prieskumu, priemerné dieťa vlastní  zhruba 238 hračiek a hrá sa len s 12 hračkami. Je to síce prieskum robený v Anglicku, ale tie naše deti s počtom hračiek nebudú až tak veľmi zaostávať za tými anglickými.

Pre naše deti chceme len to najlepšie. Robíme všetko pre to, aby boli zdravé, aby dostali kvalitné vzdelanie a aby boli šťastné. No paradoxom je, že sú zahrabané až po uši v plastových hračkách, ktoré obsahujú zmesi rôznych chemikálií a ktoré sú pre tak citlivé detské telíčko škodlivé. Chemikálie sa cez pokožku alebo olizovaním dostávajú do detského organizmu. Plastové hračky predstavujú nie len zdravotný, ale aj veľký environmentálny problém.

Plastový odpad zabalený v plaste

Nedávno som s dcérkou navštívila hračkárstvo. Nechodievame tam, išli sme len okolo a chcela sa pozrieť, čo tam všetko majú. Doslova som sa zdesila. Zrazu som sa ocitla v búde plnej plastového odpadu zabaleného v plaste. Drevené hračky by som spočítala hádam iba na jednej ruke. Našťastie si tam dcérka nič nevybrala, popozerala sa a išli sme preč. Až 90% hračiek na trhu je vyrobených z plastu. Plastové hračky vydržia kratšie ako tie drevené, preto ich aj častejšie vyhadzujeme. Z mojej skúsenosti viem, že plastové hračky sa rýchlo zničia a mnohokrát sa v celku nezachovajú ani pre to druhé či tretie dieťa. Väčšina plastových hračiek sú nerecyklovateľné, lebo sa skladajú z viacerých materiálov.

A teraz si predstavte, že všetky tieto hračky skôr či neskôr skončia na skládke, kde sa budú rozkladať tisíce rokov a znečisťovať naše prostredie. Zo skládky sa dostávajú do našich morí, kde zabíjajú živočíchy žijúce v moriach. Rozkladajú sa na mikročastice, ktoré sa dostávajú do nášho potravinového reťazca cez živočíchy, ktoré tieto plasty a mikročastite zjedli. Mikročastice a chemikálie z plastu ako napríklad ftaláty sa zo skládok dostávajú aj do našej pôdy a vody.

Zredukovať plastové hračky som sa rozhodla z viacero dôvodov.

Plastové hračky môžu byť zdraviu škodlivé.

Plast ako taký obsahuje ftaláty a rôzne chemické látky, ktoré sú vo väčších množstvách pre naše zdravie škodlivé. O ftalátoch a ich nežiaducich účinkoch som písala aj v článku Plastovú fľašu som vymenila za sklenenú. Veľa hračiek, ktoré sa dostanú na náš trh neprejde prísnou kontrolou a tak sa aj naše deti môžu hrať so škodlivými hračkami. Obchodná inšpekcia sa snaží zachytiť takéto škodlivé hračky, no skontrolovať a otestovať všetky hračky na trhu je priam nemožné. Zoznam škodlivých hračiek nájdete aj na ich stránke. Tieto hračky sa ocitli na stránke SOI hlavne kvôli chemickému riziku poškodenia zdravia.  To znamená, že v hračkách sa zistila vysoká koncentrácia ftalátov. A tie sú pre naše zdravie veľmi nebezpečné. Tu nájdete Nebezpečné hračky, ktoré sú na zozname SOI.

Menej hračiek podporuje kreativitu

Jedna nedávna štúdia, ktorá testovala deti pri hre zistila, že deti, ktoré majú menej hračiek sú kreatívnejšie, vedia sa lepšie sústrediť  a dlhšie sa dokážu zahrať s jednou hračkou na viacero spôsobov. Toto isté som si všimla aj ja na mojej dcérke, keď som jej hračky značne zredukovala. Mala strašne veľa hračiek a to aj napriek tomu, že sme jej sotva nejakú kúpili. Väčšinou ich dostala a podedila po sesterniciach a kamarátkach.  Aj keď hračky mali svoje miesto, stále boli vyhádzané, neustále som o ne zakopávala a celé dni som zo zeme zbierala len hračky. Keď sme hračky spolu upratali, o chvíľku prišla a všetky ich znova na kompletku vyhádzala a ani s jednou sa nezahrala dlhšie ako 5min. Povedala som si dosť! A hračky som značne pretriedila. Niektoré som dala na charitu, iné darovala a nejakých málo hračiek som schovala na výmenu . Nechala som vytiahnutých iba pár kníh, matriošku, puzzle, lego, skladaciu farmu, dva hudobné nástroje a jednu „navliekačku“ a „zatĺkačku“ tak ich voláme a vtedy to boli jej obľúbené hračky.  Na počudovanie, o pár dní sa zrazu Katka prehrala sama aj pol hodinu! U nás pred tým nevídané. Pol hodinu a aj dlhšie si dokázala kresliť, alebo sa hrala v imaginárnej kuchynke a varila imaginárne jedlo z imaginárnej zeleniny. Jej predstavivosť stúpla o tisíc percent a dokázala sa zahrať aj s jednou hračkou na viacero spôsobov. Napríklad so zatĺkačkou sa prehrala aj 20-30 minút a to na viacero spôsobov. Zatĺka, alebo si stavia z oválov vežičky a skúša postaviť čo najväčšiu a to je niekedy veľmi ťažké a tak si buduje aj trpezlivosť a jemnú motoriku. Pred tým do nej buchla raz, dva krát a bolo po hre.

Šetrí životné prostredie.

Ročne sa vyhodí niekoľko ton plastových hračiek. Väčšina z nich putuje na skládku, alebo do našich morí, vôd a prírody, kde sa potom rozkladajú tisícky rokov a znečisťujú naše prostredie. Plastové hračky sú väčšinou menej kvalitné, rýchlo sa pokazia, aby sme ich mohli vyhodiť a kúpiť novú. Ak musím nejakú kúpiť, dávam prednosť kvalitnej hračke, ktorá aj dieťa nejakým smerom rozvíja. Preferujem kvalitné drevené hračky, alebo handmade hračky z kvalitného materiálu napríklad bio bavlny, ľanu atď. Radšej kúpim jednu drahšiu a kvalitnú ako niekoľko lacných hračiek. Viac o hračkách a tipy na naše obľúbené hračky prinesiem v ďalšom článku.

Šetrí peniaze.

A v neposlednom rade minimalizmus v hračkách nám šetrí aj peniaze.

Niekde som zachytila peknú myšlienku, ktorá mi utkvela v pamäti: „Deti nepotrebujú hračky na to, aby sa hrali. Každá nová vec vôkol nich je ich hračkou.“ A tak som si spomenula na dcérku akú zábavu si našla dnes v záhrade. Hrala sa v záhrade s paličkou, hlinou a vodou. Hlinu a vodu spolu zmiešala, vylievala to na kamene a do záhradky a kreslila paličkou do tejto zmesi obrazy. A potom ma zavolala, mami poď sa pozrieť, niečo krásne som ti nakreslila. A to ju robilo šťastnou…

Fakty o hračkárskom priemysle:

  • Ročne sa celosvetovo predá 12 Biliónov hračiek.
  • 90% hračiek na trhu je vyrobených z plastu.
  • Viac ako 70% hračiek je vyrobených v Číne
  • Trh s hračkami je jeden z najväčších na svete a zisk z hračiek sa odhaduje na 84 Biliónov dolárov ročne!
  • Firma Mattel je najväčší výrobca hračiek na svete. Medzi jeho výrobky patria aj značky ako Fisher-Price, Barbie, Monster High a iné. Ročne investuje 634 miliónov dolárov na reklamu hračiek po celom svete. Hračky vyrábajú v rôznych krajinách ako Číne, Indonézii, Mexiku, Malajzii a iných krajinách.
  • Až 40% trhu s hračkami ovládajú iba dvaja najväčší výrobcovia hračiek a to Mattel a Haspro.
  • Nedávna ekonomická kríza mala negatívny vplyv na viacero odvetí, no hračkársky priemysel bol na vzostupe aj počas tejto krízy.

zdroje: telegraph.co.uk, brandongaille, answers, bbc, telegraph.co.uk,  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *