21 výziev, Blog

Plastovú fľašu som vymenila za sklenenú.

Moja prvá výzva

Konečne som sa dostala k prvej výzve. Pôvodne som ju chcela publikovať v stredu, ale ako sa hovorí „človek mieni, Pán Boh mení“ a tak sa aj mne moje plány máličko skomplikovali. Najprv sa mi pokazil jeden stroj, o deň neskôr mi na druhom zhorel pedál a nakoniec mi vypovedala službu žehlička. A to všetko v priebehu 3 dní. Možno si poviete, že na čo sú mi šijacie stroje, ale ako som sľúbila v prvom článku, každá výzva bude skrývať aj nejaké prekvapenie.  A na to prekvapenie potrebujem práve šijací stroj. Tak, poďme teda na tú výzvu.

S Katkou chodievame často na prechádzky a kratšie výlety. A voda je neoddeliteľnou súčasťou nášho ruksaku. Tradične sme si vodu brávali do detskej plastovej fľaše. Určite také poznáte, tie krásne farebné plastové s detskými motívmi, ktoré hýria farbami. Voda mi z nich moc nechutila a to najmä v lete. Vŕtalo mi to hlavou, prečo má voda takú zvláštnu pachuť a tak som si o tom začala viac študovať. Moje zistenia ma nepotešili, ale o nich budem písať nižšie.

Jedného dňa bez môjho vedomia, si Katka zobrala svoju plastovú fľašu do pieskoviska a tam zostala pár dní. Áno, pár dní som ju hľadala, a nakoniec som ju našla riadne špinavú a poznačenú od poveternostných podmienok (dažďa a prudkého slnka). Plastová fľaška jej zostala na hranie v pieskovisku a ja som sa začala pozerať najmä po ekologickejšej a zdravšej variante. A nakoniec zvíťazila sklená fľaša. Na internete som našla viacero sklených fliaš s naozaj krásnym dizajnom. A tak som si aj ja jednu zaobstarala. Osobne som so sklenenou fľašou veľmi spokojná a za plastovú by som už nemenila. Sklená fľaša nezaťažuje životné  prostredie, je zdravšia a dokonca šetrí peniaze. Podľa mňa tri najväčšie výhody sklenej fľaše sú:

1. Dá sa recyklovať a ročne ušetríme prírodu o 144 plastových fliaš

Sklená fľaša nezaťažuje životné prostredie, na rozdiel od plastovej fľaše, ktorá sa rozkladá storočia. Sklo sa dá recyklovať do nekonečna a pritom nestráca na kvalite. Je to jeden z najekologickejších materiálov. Ak rátam, že ideme s Katkou na prechádzku zhruba 3 x do týždňa a vždy si berieme so sebou malú fľašu vody, ušetríme prírodu až o 144 malých plastových fliaš.


Týždenne: 3 x 500 ml plastová fľaša vody

Mesačne: 3 x 4 = 12

Ročne: 12 x 12 = 144


2. Chránim telo pred škodlivým bisfenolom A.

Plast pri kontakte s potravinami môže uvoľňovať škodlivý bisfenol A.  Podľa nedávnej štúdie, v ktorej testovali plastové výrobky, zistili, že až 70% plastových výrobkov určených na kontakt s jedlom (vrátane BPA-free výrobkov) ako detské fľaše, fľaše na vodu, obaly a plastové nádoby na jedlo, uvoľňovali rôzne chemikálie škodlivé pre náš organizmus. Tieto plastové výrobky vystavili aj bežným prevádzkovým podmienkam ako umývačke riadu, mikrovlnnej rúre a slnečnému žiareniu. Vtedy narástlo uvoľňovanie chemikálií až u 95% výrobkov. Zdroj štúdie nájdeš tu.

Keď sa dokázalo, že Bisfenol A je škodlivý pre zdravie, (Negatívne vplýva na hormonálnu rovnováhu a škodí najmä reprodukčným orgánom. Podľa vedcov sa jeho škodlivosť prejaví až o tri generácie, keďže poškodzuje pohlavné orgány), vymenili Bisfenol A za iné bisfenoly a tieto výrobky nazvali BPA-Free. Lenže, posledné štúdie na laboratórnych myšiach zaznamenali, že aj nové bisfenoly majú rovnaké nežiaduce účinky ako Bisfenol A.  Bisfenol A spôsoboval chromozomálne abnormality v spermiách myší. Viac o tejto štúdii nájdete aj na portáli aktuality.sk

3. Ročne ušetrím 72 EUR. 

Voda vo fľaši šetrí peniaze. Jednoducho si do nej načapujem vodu z kohútika a nemusím kupovať vodu v plastovej fľaši. Priemerne cestujeme na výlety 3 x týždenne a berieme si so sebou aj vodu. Ak počítam, že malú vodu v plastovom obale kúpim za cca 0,50 centov, ročne ušetrím 72 eur. Poďme si to spočítať spolu:


Týždenne: 3 x 0,50 = 1,50 eur

Mesačne je to 6 eur: 1,5 x 4 = 6 eur

Ročne to robí 72eur: 6 x 12 = 72 eur


Rátam len priemernú spotrebu, sú ľudia, ktorí kupujú vodu každý deň. A to je len moja spotreba. Skúste si vypočítať koľko by ste ušetrili, keby sklenenú fľašku na vodu používala celá domácnosť.

Originálny obal proti pádom

Nemusíte kupovať drahé varianty sklených fliaš, ľahko si zaobstaráte lacnejšiu variantu aj sami. Priznám sa, aj ja som najskôr podľahla čaru tej krásnej štýlovej sklenej fľaši, páčil sa mi dizajn a súrne som potrebovala niečo na vodu. Jedného dňa sa mi ale rozbila, jednoducho mi vypadla z rúk, a keďže nemala obal, hneď sa rozbila.  A tak mi napadol lepší variant.

Kúpila som si vodu v skle a obal si ušila zo starého vlneného kabáta. Aj vy si môžete kúpiť vodu v skle, a ušiť si na ňu obal na mieru, alebo ju nosiť len tak bez obalu. Ak nemáte doma šijací stroj, obal sa dá ušiť aj ručne, napríklad zo starých riflí alebo nejakého pevnejšieho materiálu, aby lepšie chránil fľašku pred rozbitím. A ak na to nemáte čas a chuť, našila som pre vás 10 originálnych obalov s fľaškami. Každý obal má originálny dizajn a sú vyrobené zo zvyškov látky, alebo som materiály jednoducho recyklovala a vyrobila z nich obal.

Fľaška má objem 350ml a menší priemer hrdla. Deťom sa z nej lepšie pije. Je to Katkina obľúbená fľaša, sama ju udrží aj keď je plná a sama sa z nej vie pekne napiť.

Vyberajte fľašku s originálnym obalom, ktorý najviac sedí vášmu vkusu a urobte si radosť. V ponuke mám fľaše s upcyklovaným obalom ale aj fľašky pre menšie detičky, ktoré fľašku ľahko udržia v rúčkach a vedia sa z nej samé napiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *