Blog

Sme konzumná spoločnosť zahrabaná v tonách odpadu

Som smutná. Som smutná z toho všetkého konzumu, ktorý nás obklopuje. Mnohí z nás si to ani neuvedomujú, že sú chytení v pasci marketérov používajúcich na nás psychologické a podprahové taktiky. Je mi smutno z toho všetkého. Vieme, hlásame a verejne „bojujeme“ na sociálnych sieťach za zníženie odpadu a ochranu životného prostredia. Zdielame, komentuje a pohoršujeme sa na tom v akom zlom stave je naša planéta a koľkým odpadom sme zahltení. Večer „bojujeme“ online a ráno si ideme do obchoďáku nakúpiť nové šaty, oblečenie, topánky, kozmetiku, ktorú ani nepotrebujeme, a potraviny zabalené v tone plastu a plných éčiek. Zmena je len v nás, zmena musí prísť od nás. Nakupujeme, však je to lacné, keď sa to pokazí veď vyhodím a kúpim nové. Ruku na srdce, kto ešte nevyslovil túto vetu? Priznám sa, pred pár rokmi som ešte aj ja takto rozmýšľala a denne sa stretávam s ľuďmi, čo takto uvažujú. Sme konzumná spoločnosť, chceme vlastniť veľa vecí, je jedno či sú kvalitné, nekvalitné len nech je ich veľa. Nech máme na výber z 30 párov topánok, nevadí, že sú nekvalitné, veď keď sa pokazia, vyhodím a kúpim nové.

Naozaj si myslíme, že to toto je udržateľný spôsob života na našej planéte? Do kedy asi? Ešte 10 či 5 rokov? To, že nám odpad zmizne z očí, neznamená, že tu nieje. On tu je, nevidíme ho, lebo je len pár kilometrov od nás. Áno, iba pár kilometrov od nás. Na Slovensku putuje odpad na skládky a tých máme neúrekom. Odpad na skládkach vytvára škodlivé plyny a vylučuje rôzne chemikálie do nášho ovzdušia a to všetko dýchame. Čudujeme sa prečo máme znečistený vzduch? Tak väčšie percento toho znečistenia pochádza zo skládok ako z dopravy… Čudujeme sa, prečo sme takí chorí, trpíme alergiami a naše deti berú už tak v malom veku pravidelne lieky? Aj toto je jedna z odpovedí. Je to kolobeh, čo do prírody dáme, to nám aj vráti. My sa priam zahadzujeme odpadom! Takýmto štýlom sa každým dňom skládky dostávajú k našim obydliam bližšie a bližšie. Odporúčam slovenský dokumentárny film o módnom priemysle:

Zmena je len v nás.

Je to pre mnohých ťažké vzdať sa konzumného spôsobu života, ale ak už sa ho vzdať nemôžeme, buďme aspoň zodpovední konzumenti. Nakupujme s rozumom. Kupujme naozaj iba to, čo potrebujeme. Nepotrebujeme 10 párov topánok, naše dieťa nepotrebuje byť zahltené hŕbou plastových hračiek a nový mobil či notebook nám tiež netreba meniť každé dva roky.

Začnem od seba.

Od zajtra, 22.6.2020, prejdem na minimalistický šatník a skúsim 10 x 10 výzvu. Síce som môj šatník už dávno dosť zredukovala, no na výzvu 10 x 10 som si ešte netrúfla. Výzva spočíva v tom, že budete vlastniť iba 10 kúskov oblečenia a viete z nich vykúzliť 10 outfitov na 10 rôznych dní. Takto nejako vyzerá minimalistický šatník:

zdroj foto: mygreencloset.com

Nekúpim si žiadne nové oblečenie po dobu 6m. ( Síce som si už roky nekúpila v bežnom obchode oblečenie, väčšinou mám zo swapu, second handu alebo vymenené s kamoškami a sestrou). To ako prejdem na minimalistický šatník, budem postupne zaznamenávať a písať o svojich pocitoch, skúsenostiach a tipoch. Verím, že sa to dá.

Máte už sklenenú ekologickú fľašku pre seba alebo svoje deti? Krásne dizajny nájdete aj na eshope www.medusko.sk

Detské ekologické fľaše na vodu
Ekologické fľaše na nápoje pre dospelých

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *