21 výziev, Blog

Výzva číslo 4: Domáce bylinkové čaje.

Tradičný kupovaný čaj  zabalený v jednotlivých vrecúškach vytvára značné množstvo odpadu. Možno sa to ani nezdá, ale v zimných mesiacoch sa spotreba čaju zvýši niekoľko násobne a tak sa zvyšuje aj odpad z čajových obalov na našich skládkach. Každá krabička čaju je zabalená v ochrannej plastovej fólii, samotný čaj je zabalený do jednotlivých čajových vreciek a každé vrecko je zabalené v lepšom prípade „len“ v papierovom obale, v tom horšom je v plastovom. Nedávno som natrafila na dokument z BBC 2 dielne, kde zdokumentovali ako sa vyrábajú čajové vrecúška. A celkom ma prekvapilo, že sa pri výrobe čajových vreciek používa aj plast. Jednoducho ho pridávajú do papierovej zmesi, z ktorej potom vyrábajú čajové vrecúška. Plast obsahuje chemikálie škodlivé pre naše zdravie a rozkladá sa tisícky rokov.

Takže po tom, ako som si naštudovala viac o čaji a o obaloch, v ktorých je zabalený, rozhodla som sa obmedziť alebo úplne vyhnúť čaju v čajových vrecúškach. Myslím, že toto nebude náročná výzva, keďže máme veľa možností ako si zaobstarať sypaný čaj. Náročnejšie bude nepodľahnúť marketingu predajcov čaju v reťazcoch.  Rôzne bylinky na čaj si môžeme nazbierať aj sami, alebo si môžeme kúpiť sypaný čaj.

Zbieram bylinky na čaj

Pamätám si, ako som víkend čo víkend trávila u babky na kopaniciach a chodievala s ňou na bylinky. Najviac si spomínam na to, ako sme chodievali po našich lúkach a kopcoch a hľadali materinu dúšku, alebo pri lesnom potôčiku podbeľ. Učila ma rozoznávať rôzne bylinky a vysvetľovala mi, ktoré bylinky liečia aké neduhy. V podstate všetky bylinky, ktoré potrebujeme na zimu máme k dispozícii voľne v prírode. Stačí ak sa vyberieme vo vhodnom období na prechádzku do prírody s deťmi a môžeme si nazbierať čajové zásoby na zimu.

Nemusíme byť žiadna babka korenárka, základné bylinky do čajovej zmesi pozná skoro každý a vyskytujú sa všade vôkol nás ako napríklad lipový kvet, žihľava, šípky, podbeľ, nechtík, myší chvostík, materina dúška alebo skorocel. O chvíľku sa vyberiem zbierať prvosienku, podbeľ, pľúcnik, žihľavu a púpavu. To sú bylinky, ktoré zbieram na jar. Ak ma budete sledovať, dozviete sa kde chodievam na bylinky, aké bylinky zbieram v ktorom ročnom období, ako ich suším, na čo pomáhajú a aké čajové zmesi z nich robím.

Sypané čaje

Čajová zmes z nazbieraných bylín
Čajová zmes z nazbieraných byliniek

Ďalšia možnosť ako sa vyhnúť odpadu z balených čajov je kupovať sypaný čaj. Ten dnes zoženieme už skoro všade. Ja ho nakupujem v bezobalových obchodoch alebo v rôznych špecializovaných predajniach čaju a čajovniach.

V rámci mojej ďalšej výzvy som definitívne prestala kupovať balené čaje.  Z balených čajov zostáva veľa odpadu, dokonca čajové vrecúška môžu byť zdraviu škodlivé. Ale to priblížim v inom článku.

Tak ako ste na tom vy? Natrháme si spolu tento rok vlastné bylinky na čaj?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *