21 výziev, Blog

Výzva číslo 5: Prírodná hubka na riad.

Čím viac študujem o výrobkoch, ktoré sa dajú vymeniť za ekologickejšie varianty, tým viac ma desia fakty, ktoré sa dozvedám. Ani som netušila, že obyčajná hubka na riad môže byť toxická a priam škodlivá pre naše zdravie. Pôvodne som mala v pláne ju vymeniť za ekologickejšiu variantu, lebo tie tradičné sú vyrobené z plastu a treba ich meniť pomerne dosť často. Niektorí výrobcovia uvádzajú meniť hubky na riad každý týždeň. To je strašne veľa odpadu! Každý týždeň vyhodiť jednu hubku na riad je príliš veľa. Preto som prešla na ekologickejšie varianty ako lufu, prírodnú kefu na riad a hubky ušité zo starého uteráku.  

Zdraviu škodlivé hubky na riad

Ako som si začala študovať viac o hubkách a materiáloch z ktorých sú vyrobené, zistila som, že hubky nielenže zanechávajú značný odpad, ale sú aj škodlivé pre naše zdravie. Napríklad antibakteriálne hubky sú napustené chemikáliou  triclosan. A ten môže negatívne vplývať na hormóny štítnej žľazy, spôsobiť rakovinu kože ba dokonca zvyšuje odolnosť baktérií voči antibiotikám. Triclosan je škodlivý pre vodné organizmy a hromadí sa v našich vodách a organizmoch. Nie je biologicky odbúrateľný, táto chemikália sa sama od seba z našich vôd nevyparí, zostáva tam a hromadí sa v nich a potom sa znova cez vodu dostáva k nám do tela.

Umelú hubku už nikdy viac! Nechcem ju v mojej kuchyni a ani nikde v domácnosti. Máme viacero možností, ako si zaobstarať zdravšiu a ekologickejšiu hubku na riad. Ja osobne používam lufu, drevenú kefu na riad, uštrikovanú hubku z ľanového motúza a upcyklované hubky z bavlneného froté.

Kúpené v bezobalovom obchode

LUFA

Lufa je prírodná hubka na riad. Je to tropická popínavá rastlina z čeľade tekvicovitých.  Jej plody sa podobajú uhorkám alebo cukete. Mladé sa dajú konzumovať podobne ako cuketa, a staršie dozreté sa používajú na výrobu hubiek. Ževraj sa dá pestovať aj u nás. Tento rok sa chystám na jej pestovanie a potom vám dám vedieť ako to dopadlo. Podelím sa s vami o moje skúsenosti a postrehy.

Drevená kefa na riad alebo zeleninu

Drevená kefa na riad sú rôzne typy kief na riad. Ja používam tú na obrázku, ale väčšinou s ňou umývam iba koreňovú zeleninu. Kefa ju pekne očistí a ja nemusím zeleninu škriabať, a tým mám menej odpadu zo zeleniny.

Vyrobené doma a upcyklované

Uštrikovaná hubka z ľanu

Uštrikovaná hubka z ľanového motúza. Tak tú používam ako drôtenku, je drsnejšia a pekne mi vyčistí aj špinavšie hrnce. Môžete si ju jednoducho aj uštrikovať doma, stačí ak si kúpite ľanový motúz.

Upcyklované hubky z bavlneného froté

Upcyklované hubky z bavlneného froté. Mala som doma froté, ktoré som nepoužívala a tak som z neho našila hubky. Tieto hubky môžete kľudne ušiť aj zo starého uteráku, osušky alebo nejakej dobre savej látky.

Ak by sa vám páčili hubky na riad z froté alebo tie štrikované, napíšte mi správu na Facebooku alebo Instagrame. Viem ich pre vás vyrobiť na želanie.

Zdroje: OrganicAuthority, Sonomaessentials, fda.gov, the spruce

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *