21 výziev, Blog

Výzva číslo 9: Prestala som používať komerčnú kozmetiku.


„97% mikroplastov pochádza z kozmetického priemyslu.“ Cosmetics Europe

Na titulnej fotke je všetka moja kozmetika, ktorú momentálne používam. Áno, mám ešte plastovú kefku. Skúšala som aj bambusové a iné, ale s nimi som nebola až tak spokojná ako s tou mojou plastovou, ktorú používam už dlhé roky. Dnes sa predáva aj bez obalu a použitá sa dá vrátiť späť do obchodu, odkiaľ ju posúvajú ďalej na recykláciu.

Chemikálie v kozmetike

Prestať používať komerčnú kozmetiku, znie ako scifi, ale dá sa to. Ja som komerčnú kozmetiku prestala používať z ekologických ale najmä z bezpečnostných dôvodov. Asi pred dvoma rokmi som natrafila na článok, v ktorom bol rozhovor s českým toxikológom Jiřím Patočkou a tento rozhovor mi kompletne zmenil pohľad na komerčnú kozmetiku. Vedela som, že komerčná kozmetika obsahuje zdraviu škodlivé látky, ale neverila som, že ich obsahuje až v takom množstve. V článku bol aj zoznam škodlivých látok, ktoré sa nachádzajú v kozmetike a pri každej chemickej látke bol popis ako nám daná látka škodí.  Viac informácií o týchto chemikáliách nájdete na: toxicologycz, Science HNonline, vitarian.sk

Článok ma vystrašil a ani som ho celý nestihla dočítať. Zobrala som si časopis so sebou do kúpeľne a hneď som išla zisťovať, ktoré výrobky v mojej kúpeľni obsahujú spomínané chemikálie. A zhrozila som sa! Každý jeden výrobok v kúpeľni obsahoval nie jednu, ale skoro všetky opísané chemikálie. Všetko, čo som na seba patlala, a s čím som sa umývala, obsahovalo škodlivé chemikálie a to  od telového šampónu, šampónu na vlasy, krému na telo, kondicionéru, čistiacej vode na tvár, krému na tvár, peelingu, proste všetka kozmetika, ktorú som mala v kúpeľni. Predstavila som si akému množstvu chemikálií denne vystavujem môj organizmus a tie sa cez pokožku dostávajú do môjho tela. Každý deň som doslova dostávala šokové dávky chemikálií vo forme kozmetiky.  

Prírodná kozmetika

Začala som hľadať ekologické varianty kozmetiky a po dlhom hľadaní som našla pre mňa tie správne. Vyskúšala som rôzne druhy mydiel, šampónov, zubných pást, krémov od rôznych výrobcov. Bol to síce beh na dlhé trate, ale nakoniec som našla tie, čo mi najviac vyhovujú. Zistila som, že ak kozmetiku kupujete v „zdravých / bio či eko“ obchodoch alebo je na nej napísané „prírodná“ neznamená to ešte, že daný výrobok neobsahuje chemikálie. Treba si poriadne čítať etikety a to aj v týchto „bio“ obchodoch.

Moje výsledky

Po roku používania prírodnej kozmetiky sa mi zlepšila imunita a alergia. Od detstva som trpela silnou alergiou na všetky pele, roztoče, srsť zvierat, prach a od kedy som prestala používať komerčnú kozmetiku, príznaky alergie mám omnoho slabšie a to i bez liekov.

Takže, prírodnou kozmetikou šetrím moje zdravie, ale hlavne aj životné prostredie. Prírodná kozmetika je väčšinou balená v papierových krabičkách alebo sklenených dózach, ktoré sú plne recyklovateľné. Mydlo je väčšinou bez obalu a tak ročne ušetrím minimálne 20 plastových nádob z telových šampónov a šampónov na vlasy. Navyše, veľa chemikálií používaných v kozmetike nie je rozložiteľných a čističky vôd ich nevedia odstrániť (ako napríklad mikroplasty, ktoré sa nachádzajú v peelingoch a iných kozmetických výrobkoch) a tak sa nám tieto chemikálie dostávajú späť do pitnej vody.

Prejsť z komerčnej kozmetiky na prírodnú pre mnohých nie je úplne jednoduché, ale začať môžeme postupne. Zmeniť môžeme napríklad len jednu z nasledujúcich vecí:

  1. Sprchový gél môžeme vymeniť za mydlo.
  2. Vo vybraných predajniach si môžeme kozmetiku načapovať do vlastnej nádoby.
  3. Vlasový šampón v plastovej nádobe vymeniť za tuhý šampón bez obalu.
  4. Zubnú pastu vymeniť za zubný prášok alebo tablety (ktoré tiež nájdete v bezobalovom obchode).
  5. Krém na tvár sa dá aj jednoducho vyrobiť, alebo sa dá kúpiť aj v ekologických obaloch (Neskôr sa s vami podelím aj o môj recept na krém).

Tiež odporúčam knihu: V tvojom rúži je olovo. Teraz sa dá zohnať aj v akcii. Nemusíte ju hneď kupovať, skúste sa spýtať aj vo vašej knižnici alebo kamaráta. Aj ja vám ju rada požičiam ak ste z Trenčína alebo okolia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *